Blog biznesowy

Pełen dobrych pomysłow.

Medycyna

Bruksizm co to jest?

Bruksizm jest w zasadzie medycznym słowem określającym zgrzytanie zębami lub zaciskanie szczęki. Zwykle jest to mimowolna reakcja i może się zdarzyć, gdy nie śpimy lub też nie.

Bruksizm podczas czuwania i bruksizm snu jest uważany za dwa odrębne stany. Aczkolwiek zjawisko to pojawiające się w nocy uznawane jest, jako najczęściej występujące. Jeśli zgrzytasz zębami we śnie, być może zostałeś poinformowany o tym fakcie przez swojego partnera. Ale jeśli nie jesteś pewien i zastanawiasz się,  czy zgrzytasz lub zaciskasz zęby w nocy , istnieje kilka objawów, na które należy zwrócić uwagę, których możesz naturalnie nie przypisać bruksizmowi, takich jak:

  • Budzenie się z bólem szczęki
  • Konsekwentny, ból głowy
  • Sztywność szczęki lub blokowanie
  • Napięta twarz lub szczęka

Najczęstszym i najbardziej znaczącym czynnikiem przyczyniającym się do bruksizmu jest stres. Normalną ludzką reakcją w stresującej sytuacji jest zaciskanie zębów. Dotyczy to stresu fizycznego i stresu emocjonalnego. W rzeczywistości inne powszechne reakcje na stres, takie jak obgryzanie paznokci i żucie warg, są związane z bruksizmem. To zachowanie jest przenoszone do snu, więc jeśli masz stresującą pracę lub cierpisz z powodu lęku , bardziej prawdopodobne jest, że zgrzytasz zębami w nocy.  Powszechnie wiadomo, że regularny, konsekwentny sen jest jedną z najlepszych rzeczy, jakie możesz zrobić dla swojego ciała.  I odwrotnie, zły wzorzec snu może powodować cały szereg problemów wraz z oczekiwanym zmęczeniem.  Zmieniające się wzorce snu są czynnikiem przyczyniającym się do bruksizmu , podobnie jak wszelkie zakłócenia podczas snu.

Możesz pomóc poprawić swoje wzorce snu, ustalając regularną rutynę przed snem, jak również ograniczając spożycie kofeiny.

Podsumowanie

Stan zostanie zdiagnozowany w różny sposób w zależności od rodzaju profesjonalnej pomocy medycznej, którą wybierzesz. Jeśli spotkasz się z lekarzem na temat tego stanu, może on zaoferować przeprowadzenie analizy snu zwanej polisomnografią. Jest to badanie z dnia na dzień i może pomóc zdiagnozować bruksizm wśród wielu innych zaburzeń snu. Może to być kosztowny sposób na postawienie diagnozy, więc może być wart zachodu tylko wtedy, gdy masz do czynienia z wieloma problemami ze snem, takimi jak bezdech senny lub narkolepsja.

Twój dentysta przyjrzy się objawom i indywidualnym okolicznościom powstania takiego problemu. Bruksizm nie jest czymś, co z pewnością zaszkodzi każdemu, kto zgrzyta zębami, ale mogą pojawić się znaczące konsekwencje, zwłaszcza jeśli pozostanie niezdiagnozowany przez długi czas.

Uszkodzenie zębów jest najczęstszym skutkiem bruksizmu. Może to obejmować odpryskiwanie i pękanie zębów, ruch zębów i ból szczęki. Może to również mieć wpływ na wypełnienia, korony i implanty.

1 KOMENTARZ

  1. Problem z bruksizmem miałem kilka lat temu. Powodem okazała się bardzo stresująca praca. Pomogła mi wizyta u dentysty, który zajął się startym szkliwem, zaś ilość stresu zmniejszyłem przy pomocy ćwiczeń relaksacyjnych.

Komentarze są wyłączone.

Urodzona w zachodniej części Polski bardzo lubi swoją pracę. Zajmuje się w niej doradztwem zawodowym i biznesowym dla swoich klientów. Po pracy kocha długie spacery oraz swojego kota Mańka.